Mężczyzna wylewa beton komórkowy

Kiedyś domy stawiano z materiałów drewnianych, później dominującym tworzywem była cegła. Dziś możliwości związanych z konstruowaniem wielofunkcyjnych budowli jest bardzo wiele. Wśród ciekawych materiałów pojawia się beton komórkowy, który jest produkowany obecnie w masowych ilościach. W naszych, europejskich warunkach sprawdza się on doskonale w kontekście tworzenia domów. Czym jest beton komórkowy i jaką ma charakterystykę? Wyjaśniamy w poniższym materiale.

Cechy betonu komórkowego – czym jest materiał?

Beton komórkowy posiada wyjątkowo dobre właściwości termoizolacyjne, wobec czego zyskał miano budowlanego elementu ekonomicznego. W sensie strukturalnym to jeden z najlżejszych odmian betonu eksploatowanych w budownictwie. Określenie komórkowy nie odnosi się do luk w materiale. Posiada on stałą strukturę, bez dodatkowych otworów. Ma jednak na swojej powierzchni widoczne niewielkie punkty określane komórkami. Występowanie takich wzorków związane jest ze specyfiką materiałów wykorzystanych do tworzenia mieszanki. Beton komórkowy składa się z cementu, wapna oraz dodatkowych części (np. specjalnego piasku). Rzadziej wykorzystuje się popioły lotne, które niegdyś były częstym dodatkiem do betonu. Ze względu na ich potencjalne niebezpieczeństwo promieniotwórcze zrezygnowano z ich dodatku, bądź ograniczono ich stosowanie.

Dlaczego beton komórkowy jest taki lekki i odporny?

Beton komórkowy może mieć różne parametry gęstości, a mimo to, ogólnie rzecz biorąc, uważany jest za element dobry do zapewnienia prawidłowej izolacji wnętrz. Im niższa gęstość cząstek, tym lepsze parametry izolacyjne wykazuje. Beton komórkowy jest bardzo lekki jak na materiał budowlany. Łatwo go przenosić i transportować na większe odległości. Bezproblemowość jego montażu i tworzenia konstrukcji sprawia, że jest to materiał niezwykle często wykorzystywany we współczesnym budownictwie. Charakteryzuje się nie tylko dobrą izolacją cieplną, ale i ogniową. Jest materiałem kiepsko nagrzewającym się i niepalnym. Dzięki temu jest trwały i może być wykorzystywany jako bezpieczna alternatywa dla innych łatwopalnych elementów.

Czy warto zainwestować w beton komórkowy?

Beton komórkowy wykorzystuje się przede wszystkim jako budulec to tworzenia domów, obiektów przemysłowych i innych konstrukcji użytkowych. Dzięki lekkości może być stosowany do podbudowywania poddaszy. Niewielka ścianka betonowa zapewnia dobre walory izolacyjne, dzięki czemu beton komórkowy może być wykorzystywany także do tworzenia budynków gospodarczych. Oprócz zalet beton posiada także szereg wad. Jest materiałem kruchym, co ma znaczenie w jego transporcie. Przewożenie poszczególnych cegiełek musi być dobrze zorganizowane i bezpieczne. Komórki wypełniające beton składają się w głównej mierze z powietrza, dlatego materiał ma średnie parametry wyciszające dźwięki. Głośniejsza rozmowa lub dźwięk samochodu jest w stanie przenikać przez beton. Materiał lubi także chłonąć wodę, dlatego musi być dobrze przechowywany i odpowiednio stosowany w budownictwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.