Chłodzenie mieszkania pompą ciepła

Pompy ciepła skutecznie i w sposób ekologiczny zapewniają komfort cieplny we wszystkich pomieszczeniach budynku w chłodnym okresie roku. Ale czy mogą być wykorzystywane do obniżania temperatury pomieszczeń w lecie? Zapewniamy, że tak! Tylko jak wykorzystać pompę ciepła do chłodzenia i czy to się w ogóle opłaca? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Pompy ciepła – chłodzenie pomieszczeń

Pompy ciepła służą głównie do ogrzewania domu i wody użytkowej, ale mogą być również użytkowane w celach chłodniczych. Temperatura wody gruntowej nie przekracza latem kilkunastu stopni Celsjusza, co oznacza, że do chłodzenia nie jest potrzebna sprężarka. Dzięki temu system chłodzący nie zużywa dużych ilości energii. Taki sposób nazywany jest chłodzeniem pasywnym. Ze względu na to, że dużą rolę odgrywa tutaj źródło energii, ten sposób jest wykorzystywany tylko w przypadku gruntowej pompy ciepła.

Istnieje jeszcze jeden sposób chłodzenia pomieszczeń, który opiera się na działaniu podobnym do klimatyzatora. Aktywne chłodzenie uwzględnia pracę sprężarki i polega na zapewnianiu zimnego powietrza poprzez odwrócenie kierunku obiegu czynnika roboczego. Chłodzenie aktywne jest możliwe niezależnie od źródła energii danego urządzenia, dlatego można je stosować nawet w przypadku powietrznych pomp ciepła.

Jak pompa ciepła z hurtowni hydraulicznej może zastąpić klimatyzację?

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wykorzystanie ogrzewania płaszczyznowego, ale wielu klientów decyduje się również na stropy chłodzące, nagrzewnice, konwektory wentylatorowe czy wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. W profesjonalnej hurtowni hydraulicznej znajdziesz szereg przeróżnych modeli pomp ciepła i pozostałych urządzeń, które można połączyć w kompatybilny system.

Pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe

Z racji tego, że chłodne powietrza zbiera się w dolnych partiach pomieszczenia i nie miesza się z ciepłym, powoduje obniżenie temperatury. Aby sterować podłogówką w lecie konieczny jest czujnik wilgoci, który zapobiega tworzeniu się kondensatu i wyłącza chłodzenie w momencie przekroczenia ustalonej temperatury.

Klimakonwektory

W lecie zimna woda przepływa przez klimakonwektor w cyklu odwróconym, a powietrze jest nawiewane z zewnątrz przez zintegrowany wentylator. Klimakonwetkor pozwala bardzo precyzyjnie określać temperaturę w pomieszczeniu, która przy chłodzeniu może wynosić do -8 stopni Celsjusza.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pompy ciepła z funkcją chłodzenia?

Jeżeli zdecydujesz się na zamontowanie pompy ciepła z funkcja chłodzenia, powinienneś mieć na uwadze kilka ważnych kwestii. Po pierwsze postaraj się jak najstaranniej dokonać wszelkich pomiarów i dostosować układ odbiorników ciepła do funkcji chłodzenia. Warto również skonsultować się ze specjalistami ze sklepu hydraulicznego w celu zdobycia informacji, jak zapobiegać powstawaniu kondensatu czy jak się go pozbywać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.