Tuja

Rzadko spotyka się ogród bez zimozielonych żywotników. Piękne parawany czy strzeliste wieże pośrodku trawnika. Ich zastosowanie jest naprawdę szerokie. Ale zanim zaczną rosnąć warto wiedzieć jak je sadzić i pielęgnować oraz po czym poznać, że czują się dobrze.

Żywotniki co potrzebują

Żywotnik zachodni, którego najbardziej znanymi przedstawicielami są odmiany Szmaragd i Brabant. Szybko rosnące, strzeliste drzewa o gęstej koronie na całej długości pnia. Idealne na żywopłoty czy do obsadzenia alejek oraz nasadzeń na dużych trawnikach.

Wymagania

Tuje potrzebują dwóch najważniejszych rzeczy. Odpowiedniej ilości wody oraz kwaśnego podłoża. Mimo że są tolerancyjne co do tego ostatniego wskaźnika to i tak zakwaszenie podłoża sprzyja ich wzrostowi i są mniej wrażliwe na choroby.

Ściółka pod pod tujami

Jeśli chodzi o ściółkę to tuje najlepiej się czują jeśli wysypiemy w ich obrębie korę sosnową, liście dębu ewentualnie nieodkwaszony torf. Należy wykluczyć kamienie gdyż część z nich zmienia zwyczajnie pH. Poza tym rozkładające się resztki liści czy kora dodatkowo wzbogacają glebę w składniki mineralne łatwo dostępne dla drzewek.

Cięcie tui

Odpowiadając na pytanie kiedy nawozić tuje zaznaczam, że pierwsze cięcie powinno być wiosną na drugi rok po posadzeniu. Wtedy formuje się je delikatnie. Natomiast sadzone wiosną tuje można przyciąć trochę w sierpniu jak już mają ładne przyrosty.

Ogólnie rosnące szybko tuje tnie się w miarę potrzeby. W przypadku szybko rosnących pierwszy zabieg z nożycami wykonuje się wiosną korygując odrosty i wycinając uschnięte po zimie gałązki.

Drugie cięcie powinno się wykonać około czerwca. Wtedy ścinamy młode odrosty nadając całej roślinie odpowiedni kształt.

W sprzyjających warunkach rosną tak szybko, że w czasie wegetacji należy wykonać nawet 3-4 cięcia formujące. Warto wiedzieć, że częściej cięte tuje są ładne, gęste i łatwo je formować w pożądany kształt.

Narzędzia

Do cięci tui najlepiej wyposażyć się w nożyce elektryczne. Chociaż jak mamy ich niewiele to równie dobrze można sobie poradzić takimi do formowania żywopłotów z bukszpanu. Jednak w przypadku wysokiego prowadzenia tui bardziej przydatny będzie sprzęt bardziej wydajny.

Jeśli sadzimy tuje wiosną lub wczesną jesienią to już po dwóch tygodniach ujrzymy jasnozielone, młode pędy. Tuje przyrastają bardzo szybko. I tak naprawdę bardziej niż innych zabiegów wymagają przycinania. Żywopłoty strzyże się nawet kilka razy w ciągu roku. Za to odnośnie ziemi to na początek trzeba sprawdzić pH miejsca. Jak jest zbyt wysokie to ziemię należy wymieszać z podłożem do iglaków, torfem nieodkwaszonym ewentualnie zakwasić nawozem z dodatkiem siarki. Nawóz dajemy na około 2 tygodnie przed sadzeniem wiosennym dobrze mieszając go z glebą. Sadząc jesienią lepiej skorzystać z nawozu siarkowego bez azotu. Na 1 krzew wystarczy tyle co kieliszek sypanego nawozu. Większa ilość zwyczajnie popali sadzonki.

One thought on “Co pod tuje kora czy kamień, właściwa pielęgnacja jest równie ważna jak nawożenie”

  1. Mam kilka tui, ale takich niskich jednak i tak potrzebują one kilkakrotnego cięcia w ciągu roku. Za to bardzo ładnie wyglądają takie gęste. Zwłaszcza w zimie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.