Uprawa akacji srebrzystej

Akacja srebrzysta, często nazywana „mimozą”, a fachowo Acacia dealbata, naturalnie występuje na paru kontynentach, m.in. Australii czy Ameryce Północnej. Akacja charakteryzuje się szybkim oraz gwałtownym wzrostem. Dzięki temu jest w stanie osiągnąć nawet 25 m wysokości! Jednak spokojnie. Akacja srebrzysta mimoza pod uprawą jest w stanie osiągnąć „tylko” 7 m wysokości. Liście natomiast mogą osiągać od 10 do 15 wysokości oraz 5 cm szerokości. Jej kwiaty przybierają charakterystycznej żółtej barwy powstałej z groniastych główek.

Wysiew i rozmnażanie akacji

Wysiew akacji nie jest skomplikowanym procesem. Zakupione nasiona należy namoczyć w gorącej wodzie, a następnie moczyć je w niej przez całą dobę. Pozwoli to na szybsze wykiełkowanie rośliny. Wyłącznie po tym zabiegu nasiona zaczną kiełkować. Następnie należy wysiać je do skrzynek i odstawić w ciepłe miejsce.

Nasiona roślin ozdobnych najlepiej kupować u znanych sprzedawców bądź sklepów z renomą. Daje to gwarancję, że będą one jak najlepszej jakości. Nasiona akacji srebrzystej „mimozy” najczęściej sprzedawane są w torebkach po 20 sztuk. Taka ilość powinna wystarczyć do tego, aby roślina wyrosła zdrowa i silna. Koszt zakupu 20 nasion to zaledwie kilka złotych.

Uprawa akacji

Przy uprawie akacji srebrzystej należy zachować niezbędne kryteria. Mimoza Acacia dealbata powinna być chroniona przed silnymi wiatrami i ustanowiona w miejscu nasłonecznionym. Roślina bardzo lubi rozproszone światło słoneczne. Sadzenie w ciepłych, umiarkowanych regionach jest idealnym wyborem, ponieważ roślina jest wrażliwa na mróz.

Kolejnym wymaganiem mimozy jest odpowiednie podłoże. Powinno ono być żyzne, lekko kwaśne, próchniczne oraz z domieszką torfu. W czasie wzrostu drzewo należy także obficie podlewać oraz nawozić. W czasie zimy roślina odpoczywa i się regeneruje. Na ten okres trzeba ją przenieść do pomieszczenia, w którym nie dotknie jej mróz. W zimowe dni zmniejsza się obfitość podlewania oraz nawożenia. Akacja jest bardzo dobrą alternatywą dla hodowców, którzy dopiero co rozpoczęli uprawę roślin.

Jeśli już ktoś zdecyduje się na posadzenie akacji, to nasiona można kupić chociażby w ogrodniczym sklepie internetowym.

Szkodniki zagrażające roślinie

Akacji zagrażają choroby i szkodniki takie jak: Szkodniki winogron, pelargonii czy hortensji, które mają duże znaczenie dla wzrostu tego typu krzewów. Większość szkodników nadgryza liście roślin. Choć może wydawać się to nieszkodliwe, to jest zupełnie inaczej. Poprzez żer szkodników liście znacznie ograniczają proces fotosyntezy, przez co zaczynają usychać oraz opadać. W przypadku zauważenia infekcji szkodników trzeba zacząć jak najszybciej rozpocząć z nimi walkę. Nieleczona inwazja szkodników może doprowadzić nawet do obumarcia całej rośliny.

Szkodniki, które atakują pelargonię, winogrono bądź hortensje to najczęściej mszyce, przędziorki oraz mszyce. W sprzyjających warunkach bardzo szybko się rozmnażają i przenoszą na inne rośliny. Najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest zakup środków do ochrony roślin. Można je nabyć w praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym.

Oczywiście akację mogą spotkać także inne choroby i szkodniki. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że pasożyty roślin bardzo często można przynieść do domu wraz z nowo zakupionym kwiatem. Dlatego najlepiej kupować nasiona roślin ozdobnych i samemu przeprowadzić cały proces uprawy i pielęgnacji.

Prawidłowa pielęgnacja akacji srebrzystej — w domu i ogrodzie

Drzewo mimoza
Źródło: Freepik.com

Cudowną rośliną, która może rozwijać się zarówno w domu, jak i na zewnątrz, jest akacja srebrzysta. W Polsce jednak klimat jest najczęstszą przyczyną jej uprawy w doniczkach. Aby uzyskać optymalny rozwój, należy przestrzegać tylko kilku wskazówek, takich jak przesadzanie, podlewanie, usuwanie dodatkowych pędów i nawożenie. Jeśli uprawiamy ją w ogrodzie, powinniśmy nawodnić  roślinę tylko podczas sadzenia. W przyszłości gleba i deszcz będą dla niej wystarczającym nawodnieniem.

Na zewnątrz akacja bardzo dobrze toleruje towarzystwo innych roślin. Szczególnie odpowiadają jej kłącza jeżówki i wszelkiego rodzaju odmiany śliwy. Ciekawe jest to, że kłącza jeżówki podobnie do akacji mają właściwości zdrowotne. W domu warto regulować podlewanie akacji, dostarczając wody, gdy gleba zaczyna wysychać. Podlewanie odbywa się dwa razy w tygodniu w okresie wzrostu akacji. Natomiast dorosłe drzewko powinno podlewać się mniej więcej co dziesięć dni.

Przy czym ciągle należy uważać na choroby i szkodniki, które lubią się również rozwijać w mocno wilgotnej glebie. Ponadto nadmiar wody może powodować gnicie konkretnych części roślin.

Lecznicze właściwości akacji

Wspomniana akacja ma udowodnione właściwości lecznicze. Nie jest jednak powszechnie stosowana w medycynie ludowej, ponieważ roślina ta nie jest szczególnie rozpowszechniona. Na leczenie wrzodów żołądka i jelit korzystne jest stosowanie mieszanek z gumy akacjowej i kory akacji. Wywary i napary wytwarzane na bazie tych składników działają łagodząco na błonę śluzową żołądka i jelit, neutralizując ich niekorzystne działanie. Ponadto wywary te mają działanie ściągające, które pomaga w leczeniu biegunki. Flora akacji ma właściwości oczyszczające, pomaga zwalczać stany zapalne i leczy dolegliwości żołądkowe.

Zastosowanie akcji w kosmetologii

W kosmetologii domowej można wykorzystać olejek ze srebrnej akacji. Ma on działanie zmiękczające, nawilżające i działa odżywczo na skórę. Pomaga także leczyć nabyte rany i niwelować trądzik. Jest doskonałym środkiem antybakteryjnym, który łagodzi podrażnienia skóry wynikające z błędów żywieniowych i uszkodzeń mechanicznych.

Olejek zalecany jest osobom, które zmagają się z tłustą cerą. Ma on działanie tonizujące i odmładzające. Sprawdza się także u osób, które mają problemy skórne, bądź wrażliwą cerę. Ponadto olejek wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz przyspiesza gojenie się ran. Natomiast właściwości ściągające pomagają zmniejszyć powiększone naczynia krwionośne. Dzięki przyjemnemu zapachowi, akacja srebrzysta wykorzystywana jest również w aromaterapii. Działa jak lek przeciwdepresyjny, kojąc zmysły i skłaniając do głębokiego snu.

Akacja srebrzysta — pielęgnacja w domu

Fantazją każdego miłośnika roślin domowych to srebrna akacja w doniczce. Jest skromna, obojętna na wilgotność powietrza, niezbyt podatna na ciasny system temperaturowy. Roślina dobrze sprawdza się latem na balkonie, ponieważ lubi świeże powietrze i przyjemny wiatr. Temperatura powietrza optymalnego dla akacji waha się od 24 do 27 stopni. W normalnej temperaturze pokojowej roślina będzie ładnie rosła. Najważniejsze, żeby powietrze było ogrzewane do co najmniej 12 stopni. W przeciwnym razie drzewo nie będzie już rosło ani kwitło.

Zimową porą drzewko nie potrzebuje zabiegów pielęgnacyjnych, a jedynie niewielkiej ilości wody, nawozu i spokoju. W ciepłe dni akację można wystawić na balkon, taras bądź do ogrodu. Jednak należy pamiętać i zapewnieniu roślinie odpowiedniej ilości wody i słońca.

Odpowiednio zadbana roślina nadaje pomieszczeniom ciepła i świetnie sprawdza się jako naturalne oświetlenie salonu bądź innego pomieszczenia.

Inne zastosowanie akacji

Srebrzysta mimoza odgrywa również rolę dekoracyjną. Idealnie sprawdza się w parkach i przy promenadach. Warto również zauważyć, że akacja srebrzysta jest uprawiana głównie ze względu na wytwarzany olejek — mimozę. Występuje on w kwiatach i wykorzystywany jest przy produkcji perfum.

Funkcje roślin doniczkowych i ogrodowych

Rośliny doniczkowe nie tylko pełnią funkcję ozdobną. Wiele osób hoduje je w swoich domach, ponieważ dodają one dużo uroku oraz ciepła. Niektóre z nich posiadają także właściwości zdrowotne. Pielęgnacja i opieka nad kwiatami bardzo często się różni. Rośliny mają inne wymagania, głównie ze względu na kraj pochodzenia. Akacja srebrzysta jest jedną z roślin, która nie wymaga zbyt wiele. Jednak istnieją takie, u których zabiegi pielęgnacyjne trzeba wykonywać praktycznie codziennie.

Podobnie jest w przypadku roślin, które także mają swoje wymagania. Bardzo ciekawą rośliną ogrodową jest cesarska korona szachownica. To nietypowy kwiat, który jest dość prosty w uprawie. Charakteryzuje się dzwonkowatymi kwiatami oraz metrową łodygą. Mimo specyficznego zapachu, który wydziela roślina, bardzo często wykorzystywana jest jako kwiat cięty. Pięknie prezentuje się w połączeniu srebrzystej mimozy.

Żółte kwiaty akacji w kompozycji z czerwonymi, pomarańczowymi bądź też żółtymi kwiatami cesarskiej korony, szachownicy tworzą bardzo efektowny bukiet. Razem wstawione do wazonu będą znacznie polepszały oświetlenie salonu, czy sypialni.

Akacja srebrzysta mimoza może zastąpić drzewko bonsai

Drzewko bonsai to roślina uprawiana w doniczce. Jednak zarówno opieka, jak i pielęgnacja nad drzewkiem traktowane są jako zajęcie hobbystyczne. Prace nad rośliną polegają na jej miniaturyzowaniu, przycinaniu, a także podwiązywaniu. Sztuka bonsai rozpowszechniła się na cały świat, jednak swoje korzenie ma w Chinach. W początkach rozwoju tego hobby, głównym celem było utrzymywanie drzewka, w takim stanie, by jak najbardziej przypominało naturalne okazy. Jednak z biegiem lat sztuka rozwinęła się na tyle, że z drzewko stało się „płótnem” hodowców. Zaczęto tak przycinać gałęzie rośliny, że formowały się one w różnego rodzaju kształty. Bardzo realistycznie przypominają wówczas rzeczywiste postaci i przedmioty.

Również mimozę można potraktować jak drzewko bonsai. Świetnie nadaje się dla początkujących hobbystów. Gałęzie akacji można przycinać na wiele różnych sposobów, tak by otrzymać oczekiwany kształt. Przycinane gałęzie akacji odrastają dość szybko, więc bez obaw można na niej ćwiczyć. Istotne jest także to, że roślinę można przycinać przez cały rok, także nie trzeba czekać do kolejnej wiosny bądź lata.

Hobbystyczne uprawianie bonsai bądź w tym przypadku mimozy to nie tylko proces twórczy. Takie zajęcie może wpływać kojąco i relaksująco. Poza tym taki sposób zajmowania się rośliną pozwala wyciszyć i zebrać myśli.

One thought on “Akacja srebrzysta (mimoza) – charakterystyka”

  1. Mimoza to jedno z najcudowniejszych drzew świata! Marze o własnym ogrodzie z akacją w roli głównej 🙂 Mam nadzieje, że kiedyś się spełni! 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.